9 päeva troopikasuve märtsi alguses.

 

Mida teeb eestlane puhkuse ajal?  Naljahambad väidavad, et kodus remonti.  Nojah, sukelduda saab nii remonditöödesse kui ka merre.
Veebruari lõpus otsustas väike grupp reisihimulisi Maremarki poolt pakutud merre sukeldumise kasuks ja kui juba midagi koos ette võtta siis ikka suurejooneliselt.

Ühesõnaga sukeldumisreis Maldiividele. Vastavalt olukorrale maailmas, tuli eelnevalt läbida mõningad kohustuslikud protseduurid- testi, tõesta, kinnita, ilma milleta reisida ei lubata.

Nupukamad koostasid kõikvõimalikest dokumentidest soliidse paberipaki, mida sai lennujaamades, parima pakkumise meetodil, ametnikele esitada.
Läbitud lennujaamades  Tallinn-Helsinki-Doha-Male oskasid ametnikud üllatada kavalate küsimustega: „Kas teil SEE dokument on?“.  See pakett mis Tallinnas sobis ei kõlvanud enam Helsinkis jne. Seega segasid ikka ja jälle oma dokumentide kaardipaki korralikult läbi ja jagasid järgmisele ametnikule uued paberid.

Vene vanasõna  „Mida rohkem paberit, seda puhtam tagumik“, toimis kummalisel kombel kõikides läbitud riikides.

 

Auhinnaks edukalt läbitud katsumuste eest ootas reisiseltskonda koroonavaba Thoddoo atoll.

Ööbimised ühe kohaliku sukeldumisklubi hoovil tagasihoidlikus resortis Aqua Blu. Kahesed toad, dušš, wc, konditsioneer, ühesõnaga nurisemiseks põhjust ei näinud.

Sadamani oli meil 200m jalutamist, aga kogu sukeldumisvarustus liigutas ennast ilma meie abita paadile ja pärast sukeldumist klubisse mageda veega pesemisse.

 

 

Kõikse nädal paistis päike.  Mäletate veel?  Teie mäletate, aga mina päevitusin pruuniks!  Õhk +28(öösel) +35(päeval). Vesi +31(pinnal) +28°C 25m sügavusel. 

Thoddoo on väike saareke kahe imelise supelrannaga.  Lisaks turismindusele tegeletakse saarel põllumajandusega.  Saare edelaküljel, atolli servaga piiratud laguunis, leiab merikilpkonnade lemmiksöökla.  See on snorgeldamiseks ideaalne koht, 50-100m kaugusel kaldast on vee all korallid, milliste tipud jäävad 1,5-2m allapoole veepinda. Lisaks paljudele einestavatele kilpkonnadele sebib ümber korallide suures hulgas igasuguseid kirevaid kalu.  See koht sai mittesukeldujate boonuspunktid.

Sukeldujad käisid muidugi päris vee all ka,  programm sisaldas 12 päevast ja 2 öösukeldumist.  Lisaks Thoddoole sõitsime mugava kiirpaadiga ka kahel korral Rasdhoo ümbrusesse ning ühe väljasõidu tegime Halaveli vrakile ja riffile Maaya Thila. Rasdhoo külje all Kuramathil ja Madivarul kogesime hoovusesukeldumist ning Madivarul vaatasime veealuses amfiteatris haide etendust.
Piirkonna elukatest näidati meile nädala jooksul  mantasid, raisid, mureene, haisid, napoleoni, pilootvaalasid, delfiine, kilpkonnasid, kaheksajalgu,  languste ja lugematul arvul igasuguseid väiksemaid kalu. Öösukeldumisel suure kivirahnu alt avastatud langustide kodu oli vaatepilt, mida ka suure kogemusega sukeldujad hiljem paadis vaimustusega kommenteerisid. Koobas kustkohast vaatas lampidele vastu kümmekond paari helkivaid silmi ja uksest välja ulatuvad 1,5m pikkused vuntsid on päris muljetavaldav vaatepilt.  Kui nägid, et vuntside taga on ka 40cm keret ei kippunu nina väga ligidale toppima. Teisel öösukeldumisel demonstreeris kaheksajalg oma moondumisvõimet. Nägin silmanurgast kuidas ta aeglaselt end ühe kivi peale istuma sättis ning juhtisin lambiga kaaslaste tähelepanu temale.  Kogunesime neljakesi  ja vaatasime umbes 1m kauguselt kivi otsas istuvat 30 cm kõrgust kaheksajalga. Kui pinnal pärisin kuidas kaheksajalg meeldis, siis neljast kaaslasest kaks vastasid, et ei saanud aru miks ma seda kivi nii kaua vahin.

Reisi ilusaim sukeldumine oli saartest eemal asuvale riffile Maaya Thila. Kuna ta asub saartest eemal, siis käib seal vähem turiste ja ookean elab oma elu. Mõõdukas hoovus meelitab sööma haisid, raisid. Pinnale suhteliselt lähedal olev riffi tipp (6-7m allpool merepinda) on valgusküllane liigirohke ja värvikirev. Järsult langevates seintes on väga põnevaid suuremaid ja väiksemaid nišše. Riff on väike ja kes jaksab natukene vastu hoovust liikuda saab mõnusalt tiiru ümber kogu rifi teha.

Peab tunnistama, et üks nädal puhkust palmisaarel on ikka väga lühikene aeg. Sukeldumiste pidulikuks lõpetamiseks korraldati õhtusöök rannal. Paketis sisaldus India Ookeani laskuv päike, ideaalne temperatuur peaaegu olematus tuuleõhus, kergelt soe koralliliiv jalgeall, palmid, meie väikesele seltskonnale kaetud lauad, millel pearoaks grillitud hiid-meriahven…

Kaks päeva ennem ärasõitu käisime kõik koos saarekese meditsiiniabi keskuses nina sügamas. Järgmisel päeval konstanteeriti fakti, et Thoddool ei ole ikka veel ühtegi koroonajuhtumit. Järgnes lendamiste kadalipp kõigi oma kummaliste nõudmistega. Ja juba 27 tundi peale Malelt startimist väitis Tallinna lennujaamas kohalik politsei, et teie Maldiividel tehtud negatiivne test on kolme tunni jagu aegunud ning te võisite selle kolme tunni jooksul nakatuda. Alustame ajaarvestust hetkest nüüd ja siin. Hetkel on kõik grupi liikmed positiivselt negatiivsed ja arvamusel, et meie kliimas ei vea akud kogu talve ühe laadimisega ära.

 

Suured tänud reisi korraldajatele Maremark ja koostööpartnerile Thoddool ning reisikaaslastele kellega sai veedetud ääretult mõnus puhkus.

 

Sedasi arvas Toomas. Mõne pildi meie retkest leiate Mareka kodulehe galeriist.